Tee - südame ja mõistuse kohtumine
Enne esimesi kordi klaverit õppima asudes võib kõik tunduda üsna segadusttekitav - kust ja kuidas üldse alustada? See tunne on tegelikult täiesti loomulik ning võib tabada inimest ka teed valmistama asudes. Olen soetanud Chadost ühe hea ja kvaliteetse tee, kuidas nüüd kohelda teda vääriliselt? Just nagu pole ainult ühte kindlat viisi klaveri mängimiseks, nii seisneb ka tee valmistamise kunst mitte niivõrd kindlate reeglite järgmises vaid enam oma lähenemise lihvimises ja taju teravdamises. Loomulikult on alustamiseks vaja veidike nõuandeid ning ühtlasi palju katsetamist, harjutamist ja teevalmistamise mängulise protsessi nautimist! Ja lõpuks loeb just enim inimese ja tee vaheline tunnetus ning isiklik suhe...
Tunne oma vett!
Vesi on tee ja kogu eluslooduse ema, justkui lõuend, ning sellest ei saa kuidagi mööda vaadata - õppides tundma peeneid nüansse erinevat päritolu vete vahel areneb täpsemaks ka taju eri tee osas. Täie tähelepanuga erinevate vete maitsmine ja võrdlemine on esimesi samme oskusliku tee valmistamisel. Julgustame proovima sarnastest tassidest võimalikult erinevaid vesi ning täheldama vahet. Mil iganes võimalik, soovitame valida teevalmistamiseks selline vesi, milles oleks säilinud elujõudu ja mineraalseid omadusi. Puhas allikavesi on selleks kõige etem (eriti valmistades teed sealsamas allika lähedal looduses!), kuid kui see pole kättesaadav, püüa oma kodust kraanivett tuunida filterkannu abil ning sellele näiteks kivide/kristallide abil mineraalsust lisada.
Tee valmistamisest võib mõelda nagu söögitegemisest - tulemit mõjutab see, mis toorainet kasutada, kui palju, kuidas ja kui kaua seda töödelda. Teed tehes võiks seda tõepoolest samuti valmistada! Tassitäit teed kujundavad peamiselt neli tegurit: teelehtede kogus, vee kogus, vee temperatuur ja tõmbeaeg. Põhjalikumal lähenemisel teele saavad määravaks ka teenõude materjal ja valmistaja meeleseisund! Nende nelja põhilise teguri vahel tasakaalu leidmine on aga pelgalt veidikese aja ja harjutamise küsimus...
"
"
Aga kuidas on rohelise teega? Kas heledamad teed ei vaja mitte madalamat veetemperatuuri ja tumedamat kõrgemat? Kuidas üldse aru saada, et vesi on nüüd 70 või 80 kraadi? Mis on parim tulemus ja õige vastus?
Kuidas on tee kogustega, olen kuulnud, et ühte väiksesse teekannu pannakse korraga väga palju teelehti!?
"
"
Selliseid küsimusi kohtame igapäevaselt ja segadus on täiesti arusaadav. Teisalt on raske öelda ühte kindlat vastust. Üldjuhul jah, heledamad teed - rohelised, valged - vajavad veidi jahedamat vett, muutudes liiga kuuma veega lihtsalt mõruks ja kibedaks. Selleks võib kasutada kas termomeetrit või valades keema läinud vesi teise nõusse välja ja lastes sel umbes 2 minutit jahtuda enne lehtedele peale valamist. Jaapani roheline tee annab eriti hea tulemuse veelgi madalama veetemperatuuriga. Tumedamad teed kannatavad enamasti kuumemat vett ja pikemaid tõmmiseid. Kõige selle juures saame siiski jagada vaid soovitusi!
Olgugi et Aasia teemeistrite jaoks on harjumuslik täita teekann suures osas teega võib tunduda see meie jaoks võõrastav ja raiskav. Ühelt pool see on lihtsalt nende teevalmistamise viis, teha palju lühikese tõmbeajaga tõmmiseid, teisalt on hea tee Aasias lihtsalt palju kergemini kättesaadav kui Euroopas ning vahest tuntakse seal, et võivad seda julgemalt kasutada. Soovitame siiski alustada väiksemate teekogustega ja tahtmise korral neid aegamisi suurendada. Ning aeg-ajalt katsetada, mis juhtub kui kasutan seekord poole rohkem teelehti ja lasen neil poole vähem aega tõmmata! Või kasutada väiksemaid nõusid ning juua tassitäis teed hoopis 4-5 järjestikkuse eri tõmmisena väiksemast teekausist! Samuti on omal kohal ja vägagi tervitatud mõnikord kõigest mõne teelehe kasutamine otse tassist/kausist (st ilma mingi sõela või filtrita, jusnagu pätikohv). Olukorras, mil sul on mõnd väga erilist ja head teed 10g, tasuks siiski jagada see näiteks kahe meeldejääva teeseansi peale ära, pigem kui jaotada kokkuhoiu mõttes viieks väiksemaks. See kogemus on tõenäolisemalt rikastavam ja annab parema tulemuse.
Kuldne reegel
Kui anda üks ja ainus reegel siis see oleks - kasutades täislehe kvaliteetset teed siis samadest lehtedest saab ja nad on mõeldud mitme tõmmise valmistamiseks. Pole vaja pärast ühte tõmmist teed ära visata. Avasta, mida sellel ilusal taimel sulle veel varuks on! See on meie üks kuldne lähtepunkt tee valmistamisel ja see on hea algus.
Paar küsimust millele mõelda:
- Mis laadi sündmusega on tegu? Kui soovid valmistada pigem tugevat tumedat teed siis tulevad kasuks kõrgem veetemperatuur ja pikem tõmbeaeg või tuleks kasutada rohkem teelehti.
- Kas plaanite istuda pikemalt teelaua ääres ja juua 10-15 tassikest või pigem paar tassi vestluse kõrvale? Pikema teejoomise jaoks kasuta kannus rohkem teelehti üheskoos lühemate tõmbeaegadega. See aitab teel kenasti avaneda ja rohkem peeneid nüansse välja tuua.
- Millist liiki teed plaanid valmistada? Heledamad teed soovivad üldiselt veidi jahedamat veetemperatuuri ning on pigem ergutava mõjuga. Tee valimisel võid lähtuda oma maitse-eelistusest, sündmusele kas pigem käivitavat või rahustav-keskenduvat mõju taotledes, ilmast ja aastajast lähtudes või ...
Lehed ja vesi - lihtsaim teevalmistamine
Lehed kausis või kausitee on termin, mida teemeister Wu De Global Tea Hutist kasutab kirjeldamaks maailma esimest ja lihtsaimat teevalmistamise viisi - pane mõned oma lemmik teelehed teekaussi/-tassi, vala peale kuum vesi, joo kauss tühjaks ja vala uus vesi peale! Sedasi võib jätkata joomist 3, 4 või rohkemgi tassitäit. Pole vaja muretseda koguste, temperatuuride, tõmbeaegade pärast...selle kõik võib südamerahus kõrvale panna ja lihtsalt nautida. Ideaalne viis näiteks päeva alustamiseks!
* Illustratsioonid Wu De, Global Tea Hut