Viis nõuannet, kuidas vältida õnnetusi keraamikaga

Keraamika

Oh ei, miks see jälle minuga juhtub? Ma ju püüdsin olla nii ettevaatlik! Võib-olla oled mõelnud nõnda, kui kuuled taas heledat klirinat, mis tähistab teravalt ühe teekannu või -kausi elu lõppu. See on täiesti inimlik ning asjad meie elus ongi suurel määral mõeldud kasutamiseks, kuid ometi kui miski, mille oled valinud hoole ja äratundmisrõõmuga ning millest on saanud vargsi Su truu igapäevakaaslane, ettehoitatuseta maha kukub, muudab see meele mõruks. Ühest küljest on vahe, kas tegu oli harva kasutuses olnud tehases valminud tassiga, millesarnase võid sedamaid uuega asendada või aastaid kestnud käsitsi vormitud teenõuga, kuid teisalt võiksime neile ühtviisi valvsust osutada. Asjad meie kodus võiksid olla sellise tähendusega, et tahaksime nende eest võimalikult head hoolt kanda ning nende purunemine ei paneks meid ükskõikselt kilde pühkima vaid annaks võimaluse mõelda läbi, kuidas ja mida teinekord teisiti teha, et nõnda ei juhtuks. Omal kogemusel põhinedes saan öelda, et midagi saab teisiti teha! Olles ligi 15 aastat teega tegelenud ning selle aja vältel pea iga päev teenõusid kasutanud ja transportinud, on kolmel korral midagi mu käes katki läinud. Kolm korda on justkui vähe kuid väga piisav alus sellele, et pühendada veidi aega ja luua enese jaoks süsteem, mis vähendadaks väga suurel määral seesuguste juhtumite kordumist. Jagan hea meelega oma loodud viit punkti, mis võivad abiks olla igale inimesele, kes teenõudega kokku puutub:

 

Sul on vaid kaks kätt


Tee valmistamine ja serveerimine võib endas tihti kätkeda mitmete tarvikute edasi-tagasi viimist, kasvõi köögi või väiksema toa piires. Oleme harjunud mõtlema ja tegutsema efektiivselt – kui lähen sinnapoole, võtan ühtlasi kaasa kõik asjad, mis vajavad kuhugi viimist… Tihtilugu aga tahtmisega aega kokku hoida (kuigi ilmselt on tegu mõnekümne lisa sammu või paari minutiga) võib korraga paljude nõude kätte kuhjamine lõppeda...kuhja kokkuvarisemisega. Seega esimene soovitus – üks asi korraga käes. Selliselt toimimine viib parajal hulgal tähelepanu nõude liigutamisele ning just tähelepanu hajumine on pahatihti õnnetuste tagamaa.

 

Pese teenõusid teistest nõudest eraldi


Teenõud on tihti klaasist või muust õrnemast materjalist kui muud köögitarbed. Kraanikausis toimetamine ühes pannide-pottide-taldrikute ja teekaussidega võib lõppeda nõrgemate lüüasaamisega. Lisaks jätame tihti restile üksteise peale mitmeid erinevaid nõusid kuivama, kuid sedasi teenõusid sinna vahele kuivama asetades on suur võimalus, et mõni raskem taldrik neile peale vajub ja nõust killu välja lööb. Pese teenõud ükshaaval ning kuivata kohe rätikuga või jäta omaette riiulile kuivama.

 

Näe õnnetusi ette


Selle punkti olen aegamisi välja töötanud ning see on päästnud korduvalt mu nõusid õnnetustest. Tegu on põhimõtteliselt viimase kontrolliga. Oletame, et asetad teekannu kummuti peale – hetk enne kui võtad oma käe kannu küljest ära, mõtle läbi kõik variandid mida oskad ette kujutada. Ehk võib hetke pärast su sõber seljaga nõjatuda kummuti vastu? Ehk on Su majas lapsed või loomad, kelle haardeulatusse kann jääb? Ehk paned sinna kohe oma arvuti, teed kaane lahti ning kann jääb selle taha? “Igaks juhuks” ei ole teenõude asetamise puhul üleliigne või ontlik väljend, see väike lisaliigutus paigutades kannu riiulil aste kõrgemale või laua kaugemasse nähtavasse piirkonda on paljudel kordadel tõestanud mulle end hästi toimiva ettevaatusabinõuna. 

 

Hoiusta teenõusid vaid neile mõeldud kohas


Hea, kui teetarvikul on oma koht, kust ta võtta ning kuhu hiljem tagasi panna. Vabasta riiulil või kapis nurgake, kus hoiad ainult teenõusid ning ei midagi enamat. Seeläbi tunnevad teenõud end turvaliselt, neid on lihtne kasutada ning see näitab ühtlasi seda, et nad on Sulle olulised. Selline väike ümberpaigutamine ning teenõudele oma nurgakese loomine lisab nendega toimetamisesse tähelepanu ja hoolt.

 

Reisides – vali hoolikalt ning paki põhjalikult


Mõtle hästi läbi, kas näiteks kolmepäevasele seljakotimatkale on tarvis kaasa võtta oma kõige lemmikum ja hinnalisem teekann? Või randa minnes õhukesse kandekotti salli sisse mässituna parimad teekausid? Reisil või väljasõidul olles on hämmastavalt kerge kõige toimuva tuhinas unustada, et jahedal hetkel kotist salli krabades on selle sees “turvaliselt” peidus teekausid või väsinult seljakotti maha visates koti põhjas lemmik teekann… Soovitan reisides teenõude kaasavõtmisel lähtuda minimalistlikust ja praktilisest vaatest – vahest piisab metallist teekannust, paberist teefiltritest või paarist lihtsamast kausist? Kasuta pakkimisel karpe ja karbi sees pehmendust. Nõnda on nõud muust tavaarist kergesti eristuvad.

 

 

Lõpetuseks soovin rõhutada veel seda, mille olulisust ülehinnata ei saa – hoia teenõudega toimetades tähelepanu lihtsalt sellel tegevusel. Ka siis kui rääkida teest kui elulisest praktikast või distsipliinist, on justnimelt tähelepanelikkus ja fookus selle praktika kese. Ka lihtsas argises olukorras keskenda oma meeled teenõudega ümberkäimisele – tunne nõude tekstuuri, raskust, temperatuuri… Jäta hetkeks vestlus ja mõtted tagaplaanile ning ole selle tegevuse juures algusest kuni lõpuni.
Ainuüksi täie tähelepanu pööramine tegevusele võib jätta terveks mitmeid häid nõusid!


Vanemad postitused Uuemad postitused